z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

OSP Olszówka


 

      Wspólny cel, czyli obrona przed pożarem jednoczy 14 osobową grupę ludzi, która to w 1948 roku zakłada OSP w Olszówce.
Kolejne lata to rozwój działalności na rzecz społeczeństwa.
1951r. Jednostka otrzymała pierwszą motopompę wraz z osprzętem.
4.12.1951r. Strażacy wykazują swoją sprawność gasząc pożar nowo otrzymanym sprzętem.
1952r. Drużyna zajmuje czołowe miejsce na zawodach strażackich. Pierwsze zarobione pieniądze druhowie przeznaczają na zakup materiału i uszycie mundurów, by godnie reprezentować jednostkę. Czapki funduje proboszcz parafii. Sprzęt ppoż. jest garażowany w prywatnych pomieszczeniach.
1961r. Jednostka przechodzi reorganizację, zostaje powołany zarząd oraz naczelnik. W tym samym roku strażacy zdobywają pierwsze miejsce na zawodach powiatowych.
1976r. Uzyskanie lokalizacji pod budowę remizy, budowa mostu do działki gdzie w przyszłości stanie wymarzony przez strażaków budynek.
1978r. Powołanie komitetu budowy remizy, którego przewodniczącym został prezes Józef Macuga.
07.08.1980r. Rozpoczęcie budowy remizy.
1982r. Wrzesień - nowy samochód marki Żuk wjeżdża do świeżo wybudowanego garażu, z czego strażacy i mieszkańcy są bardzo dumni. ŻUK zastąpił wóz konny który służył jako środek transportu.
31.12.1982r. Pierwszy sylwester w coraz to piękniejszej remizie.
27.01.1983r. Na zebranie wiejskie można już zaprosić nawet posła, jest się już czym pochwalić.
07.10.1983r. Wielka żałoba. W wypadku ginie tragicznie Józef Macuga, prezes, przewodniczący budowy remizy i kościoła, wielki społecznik, będący wzorem do naśladowania.
Następne lata upływają na pracach wykończeniowych wewnątrz i na zewnątrz remizy. Jest to obiekt bardzo okazały, posiadający dużą salę widowiskową, pomieszczenia gospodarcze, sanitarne, zaplecze kuchenne oraz garaż na sprzęt ppoż. Budowa remizy była finansowana w znacznym stopniu przez PZU. Szereg prac wykonali strażacy i mieszkańcy społecznie. W nowej remizie zaczęto organizować zabawy taneczne, wynajmować salę na wesela, a także inne imprezy, więc stała się szybko centrum kulturalnym wsi.
1986r. Jednostka została odznaczona Złotym Medalem za Zasługi Dla Pożarnictwa.
1988r. Jubileusz 40 – lecie naszej jednostki oraz przekazanie sztandaru ufundowanego przez mieszkańców wsi Olszówka.
1992r. Sąd Wojewódzki w Nowym Sączu rejestruje statut oraz wpisuje naszą jednostkę w rejestr Stowarzyszeń.
15.09.1993r. Wielka łuna nad Olszówką, spłonął drewniany kościółek z końca XVI wieku - chluba olszowian. Mimo sprawnej akcji nie udało się uratować tego bezcennego obiektu.
1998r. Jubileusz 50 – lecie jednostki, poświęcenie oraz przekazanie sztandaru jednostce.
2000r. Mieszkańcy wsi spełniają marzenie strażaków zakupując samochód marki "Magirus" z beczką na wodę o pojemności 2500 l oraz auto-pompą GBA 2,5/16.
Jednostka oprócz ćwiczeń, pokazów sprawnościowych, zdobywania czołowych miejsc w zawodach sportowo pożarniczych, udziału w akcjach, prowadzi działania prewencyjne i kulturalno - oświatowe.
2004r. Nasz pierwszy samochód odchodzi na emeryturę, zastępuje go kupiony ze środków gminy oraz mieszkańców wsi samochód marki [Magirus] GLBAM z beczką na wodę o pojemności 1500 l.
2005r. Włączenie jednostki do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego. Rozpoczęcie termomodernizacji remizy. Prace te zostały wykonane ze środków gminy oraz środków unijnych.
Środki finansowe na rozwój jednostki pochodzą z zabaw tanecznych, zbiórek ulicznych, sprzedaży kalendarzy, wynajmu sali i innych pomieszczeń, Urzędu Gminy oraz KSRG.
Stan uzbrojenia, wyszkolenia oraz działalność statutowa po przeprowadzonych kontrolach przez uprawnione do tego instytucje nie budzi zastrzeżeń.
Jednostka liczy 64-członków czynnych, w tym 5- kobiet, 9- członków honorowych, 6- członków wspierających oraz Młodzieżową Drużynę Pożarniczą żeńską i męską.

Święty Florianie miej nas w swej opiece.