z ostatniej chwili
Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2024Wybory samorządowe 2024Pomoc dla uchodzcowkontoCyberbezpiecznyBiuletyn informacji publicznejtransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia WójtawyboryProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Autorska galeria sztuki wybitnego zagórzańskiego artysty - Stanisława DOBROWOLSKIEGO „HOŁD KARPATOM”


Lokalizacja: Kasina Wielka, oś. Wydarte (przy drodze Mszana Dolna – Limanowa)

 

Zwiedzanie: po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z pracownikami Urzędu Gminy Mszana Dolna, tel. 18/3310009 wew. 504

 

 

Na tzw. „Wydartem” w Kasinie Wielkiej – otwarta została 21 maja 1999 r. – staraniem wybitnego zagórzańskiego artysty-rzeźbiarza – Stanisława DOBROWOLSKIEGO – jego niezwykle ciekawa galeria rzeźby p.n. „Hołd Karpatom”, stanowiąca istotny dorobek artystyczny oraz znaczący przyczynek do zagórzańskiego dziedzictwa kulturowego.
„Rzeźby sąsiadują w galerii z freskami na ścianach. Zwracają uwagę napisy: „Hołd Karpatom”, „Tobie polsko”. Twórczość S. Dobrowolskiego łączy nowoczesność formy z tradycją. Proste uderzenia dłuta lub siekiery mają nawiązywać do surowości krajobrazu. Najulubieńsza praca artysty nosi tytuł: „Partyzanci”. Obok stoją: „Tęsknota bezkresna”, „Kwiaty życia”, „Zmarła Skała”. W sąsiednim pomieszczeniu wyeksponowano liczne obrazy, jak: „Boginie Karpat”, „Królowa Beskidów” czy „Sielanka Zbójnicka”.

Andrzej Matuszczyk „Beskid Wyspowy, Przewodnik”.

 

Opis: „Stanisław Dobrowolski przywędrował w swoje rodzinne strony (…) po ukończeniu wydziału rzeźby na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych i kilkuletniej  pracy w Pracowniach Konserwacji Zabytków oraz Filmie Animowanym. Miasto było mu zawsze obce, wybrał więc niewielka polanę pod lasem, gdzie poświstując groźnie, przelatują górskie wiatry i kłębią się niespokojne śnieżyce.  Sam naprawił niewielki domek, zakupiony za warszawskie oszczędności. Dziś w jego pracowni pełno dziwnych, rzeźbionych w drzewie figur, wielkich korzeni drzew i starych, powyginanych pni, które przy pomocy sąsiadów znosi z wysokich szczytów Śnieżnicy i Ćwilinu.

Obok pracowni (…) galeria, w której artysta prezentuje swoje prace (…). Drewniane rzeźby, malunki na tekturze i szkle, zbójnicy w wysokich czerwonych czapkach, znów pojawią się na tle zielonych gór, po których w sobotę błądzić będzie echo ludowych śpiewek (…).”

„W pracowni >na Wydartem<”, Andrzej Warzecha, Dziennik Polski nr 25 z dnia 3-5.VI.1977r.

 

„Dom Dobrowolskiego na Wydartem w Kasinie Wielkiej ma interesujący profil architektoniczny, chociaż w jednej części jest drewniany, a w drugiej, nie wykończonej, murowany. Tu w zamyśle gospodarza ma być wymarzona, wyśniona na gorczańskim kamieniu – galeria, muzeum, pracownia (obecnie urządzona wg pomysłu artysty istniejąca galeria – przyp. red. strony www.mszana.pl). Czekają (…) stłoczone (…), potężne, drewniane rzeźby „Madonna Przyrody”, „Partyzanci”, „Tragizm przyrody”, „Ojczyzna”, „Jednotwarzowy Światowid”, „Kwiat wojny”… (…)

W starej kuchni obok właściwe mieszkanie Dobrowolskiego. Na świętym kuchennym stole jest wszystko do życia z dnia na dzień, bez wyróżniania jakiejś tam niedzieli, czy porządkującego sprzątania…

Na ścianach charakterystyczne obrazy Dobrowolskiego (…). Patrzę na ostro malowanego „Władcę gór”, „Madonnę Zbójnicką” i jej siostry „Madonny Karpackie” i myślę sobie, iż jeszcze są tacy  nie pachnący dezodorantem , z połamanymi paznokciami i z siekierą wbitą do pniaka przed wejściem do domu…”.

„Portret artysty z drzazgami samotności”, Elżbieta Biela, Gazeta Krakowska, 12 lipca 1995r.

W odległości ok. 2 km od Galerii znajdują się dwa pomniki autorstwa Stanisława Dobrowolskiego: na przełęczy Gruszowiec oraz na przysiółku „Na Mogile” w Kasinie Wielkiej.

 

 

Biografia Stanisława Dobrowolskiego: http://www.mszana.pl/nasza-gmina/ludzie-ziemi-zagorzanskiej/dobrowolski-stanisaw-8211-artysta-rzebiarz-i-malarz.html

 

 

fot. Bogdan Skrzekut