z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejCyberbezpiecznyWybory uzupełniającetransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusDziennik WójewództwarodoJak zatwić sprawęOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

Zabytkowy kościół drewniany p.w. Św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej


Lokalizacja: Kasina Wielka, centrum wsi (przy drodze Mszana Dolna – Wiśniowa) naprzeciw nowego kościoła

 

Zwiedzanie: po wcześniejszym uzgodnieniu terminu z pracownikiem Urzędu Gminy Mszana Dolna, tel. 18/3310009 wew. 504

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej jest najstarszym zabytkiem zlokalizowanym na terenie Gminy Mszana Dolna.

Wybudowany został w 1624 roku. Jego fundatorem był Jan Niewiarowski, kawaler maltański, brat Przecława Niewiarowskiego, właściciela Kasiny Wielkiej. W 1678 roku dobudowano do istniejącej świątyni wieżę oraz część nawy. W tej formie świątynia przetrwała do dziś.

Kościół św. Marii Magdaleny jest budowlą drewnianą, jednonawową, z dachem o konstrukcji zrębowej. Budynek jest pokryty gontem. Ma dach jednokalenicowy, dwuspadowy. Na środku kościoła znajduje się mała wieża - tzw. sygnaturka (pokryta blachą miedzianą). Wieżę główną, krytą tradycyjnym gontem, zwieńcza barokowy hełm cebulasty z latarnią.

 

Wnętrze kościoła zdobi polichromia o cechach barokowych oraz późnobarokowych, nadająca świątyni charakter ornamentalny i figuralny. W ołtarzu głównym umieszczone są drewniane figury przedstawiające św. Marię Magdalenę oraz apostołów Piotra i Pawła. Kościół posiada dwa ołtarze boczne.

 

Na belce tęczowej umieszczony jest krucyfiks i wycięte z desek barokowe postaci Matki Bożej i św. Jana. Droga krzyżowa z 1888 roku malowana jest na płótnie; obrazy oprawione są w drewniane ramy.

 

W 1925 roku dokonano poświęcenia dzwonu zakupionego z ofiar złożonych przez rodaków kasińskich przebywających w Ameryce. W 1914 roku dzwon ten zrabowali hitlerowcy, a obecny (przy starym kościele) ufundowano 1948r.  (waży 74 kilogramy). Pod wieżą znajduje się cenna polichromia i figury świętych dominikańskich.

 

Na chórze znajdują się organy z 1835 roku wykonane przez Marcina Pracza Pcimskiego.

Bardzo cennym zabytkiem jest malowidło na deskach sufitu tuż za chórem, które przedstawia świętych dominikańskich.

 

Niestety, wiele cennych obrazów i naczyń liturgicznych zrabowano. Część dawnego wyposażenia kościoła  znajduje się w Muzeum Diecezjalnym w Tarnowie.

 

Kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej  stanowi przykład małopolskiego budownictwa sakralnego z XVII wieku, umiejętności i kunsztu cieśli działających na tym terenie w dobie baroku. Jest jednym z niewielu „żywych świadków” dawnego budownictwa drewnianego znajdującego się na „Szlaku Architektury Drewnianej”.

Budowlę otacza parkan murowany z miejscowego kamienia układany na glinie i przykryty dwuspadowym daszkiem krytym gontem. Na placu kościelnym rosną zabytkowe drzewa stanowiące pomniki przyrody.

Źródło: „650 lat dziejów Kasiny Wielkiej” -  monografia wydana z okazji obchodów jubileuszu 650 – lecia wsi Kasina Wielka

 

fot. Bogdan Skrzekut