Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejSzczepieniatransmisjadostępnośćkoronawirusrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia WójtaProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteoJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjainformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwarfilFundusz Dróg Samorządowychjakości powietrzaEkointerwencja

Mszana Górna


We wsi do dzisiaj istnieje znaczna ilość zabytkowych zagród zagórzańskich. Wspaniałe walory widokowe, cisza, spokój, czyste powietrze przy niewielkiej odległości od miasta Mszana Dolna dają możliwość nawet krótkiego, sobotnio-niedzielnego wypoczynku. Zimą do dyspozycji turystów wyciąg narciarski w sąsiednim Lubomierzu.

 

 

 

Położenie

Mszana Górna to letniskowa, duża wieś położona na północnym przedpolu Gorców, wzdłuż środkowego biegu rzeki Mszanki, w odległości ok. 1,5 km od Miasta Mszana Dolna, przy drodze wylotowej z Mszany Dolnej w kierunku Szczawy i Kamienicy. Od południowego wschodu wieś otaczają lesiste garby Wszołowej (624 m. n.p.m.), Ogorzałej (806 m. n.p.m.) i Ostrej (780 m. n.p.m.). Wieś tworzy siedmiokilometrowy łańcuch osiedli. Dolnym końcem, gdzie znajduje się główne skupisko domów wieś graniczy z Mszaną Dolną, górnym - z Lubomierzem.

 

Historia

Lokacja Mszany Górnej (w 1365r.) jest dziełem Kazimierza Wielkiego. Jej dzieje wiążą się z przeszłością Mszany Dolnej. Mszana Górna w XV wieku należała do starostwa nowotarskiego. Marek Ratułd założył we wsi folwark. Później Mszana Górna wchodziła w skład dzierżawy porębskiej tzw. "klucza porębskiego", która to dzierżawa przez długi okres czasu był związana ze Starostwem Mszańskim i rodziną Pieniążków. Podania mówią, że na tzw. Bielakowej Roli - na zachód od wsi - wykonywano egzekucje na przestępcach. Około 1880r. Mszana Górna liczyła 1470 mieszkańców. "Pomimo wielkiego obszaru roli - notuje Słownik Geograficzny - jest zarobek w lasach, przewóz tarcic do Krakowa głównym środkiem wyżywienia się ludności".