z ostatniej chwili
Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
WYBORY DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO 2024Wybory samorządowe 2024Pomoc dla uchodzcowkontoCyberbezpiecznyBiuletyn informacji publicznejtransmisjadostępnośćOtwórz się na pomocProfilaktyka jodowaStrategia terytorialnawyposazeniekoronawirusstudiumrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia WójtawyboryProgram Czyste PowietrzeDziedzictwoCała naprzód IIPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteocyfrowa gminaremont kwateryJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjaDostępnośc aplikacjiinformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwasdsUrząd statystycznyBudowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Raba Niżna - etap IIIjakości powietrzaEkointerwencja

OSP Kasinka Mała


 

      OSP Kasinka Mała powstała w 1933r. Jej założycielem był Marcin Wróbel, który wcześniej założył orkiestrę. Prezesem straży został właśnie Marcin Wróbel, a jej naczelnikiem Stanisław Lipień, sekretarzem Antoni Mucha, skarbnikiem Franciszek Farganus, gospodarzem Stanisław Płoskonka, zastępcą naczelnika Wojciech Jamróz. Ze wspólnych składek zakupiono w Mszanie Dolnej sikawkę ręczną, 20 mb węża, prądownicę, wąż ssawny. Pozostały sprzęt dokupowano stopniowo z dochodu z urządzanych przez OSP zabaw i festynów. W 1935r. miejscowa hafciarka wyhaftowała sztandar dla straży.
Sprzęt strażacki przechowywany był u Marcina Wróbla we Dworze. Podczas działań wojennych jednostce został przydzielony samochód z Łącka i motopompę przydzielona przez władze pożarnicze z Krakowa.
Po wojnie władze gminne poleciły rozebrać pożydowski dom drewniany i wybudować remizę. Drewniana remiza stanęła na osiedlu Szczypki w Kasince Małej. Niestety podczas 1948r. woda podmyła i zabrała budynek, sprzęt ponownie wrócił do prezesa Wróbla. Kolejne lata upłynęły na planowaniu budowy remizy. Działkę pod remizę ofiarował Tadeusz Wróbel, który po śmierci ojca Marcina objął funkcję Prezesa OSP. Budynek remizy został oddany do użytku w 1967r. Zarząd OSP postanowił zrobić kino, które stopniowo przynosiło zyski, takie, że jednostka miała swój projektor do wyświetlania filmów.
Nieodłączną częścią OSP i wielką chlubą wszystkich kasinczan jest orkiestra dęta "ECHO GÓR", która występuje na wielu festiwalach zdobywając nagrody i dyplomy, a przede wszystkim wielkie uznanie, przyczynia się także do pozyskania instrumentów dla siebie, a dla jednostki sprzętu strażackiego i samochodu.
W roku 1976 umiera naczelnik Stanisław Lipień, który tą funkcję piastował od początku założenia straży pożarnej w Kasince Małej. W swojej działalności społecznej założył OSP w Mszanie Górnej, Rabie Niżnej, Łostówce i Państwowym Tartaku w Mszanie Dolnej, gdzie pracował jako kierownik ochrony p - poż.
Prezesem Zarządu nadal jest Tadeusz Wróbel, do pełnienia funkcji naczelnika został wybrany Marcin Widzisz.
Lata 90 - te to przygotowania do rozbudowy remizy i zaplecza kuchennego, które zostały oddane do użytku.
Rok 1993 przyniósł wybory nowego zarządu. Prezesem zostaje wybrany Florian Majkowski, naczelnikiem Marek Szczypka. W 1996r. zostaje podpisana umowa z Telekomunikacją Polską na dzierżawę pomieszczeń pod centrale telefoniczną, a w budynku remizy wykonane zostaje centralne ogrzewanie i wyremontowana sala taneczna. Po powodzi w lipcu 1997r. jednostka brała aktywny udział w ratowaniu zagrożonych gospodarstw i mienia ludzi nie tylko na terenie Kasinki Małej ale również całej gminy.
W 1998r. dzięki hojności mieszkańców oraz pomocy UG został zakupiony samochód pożarniczy. w 2000 r. został wykonany plan rozbudowy remizy i dobudowano część garażową i sanitariaty oraz powiększono salę widowiskową, w której odbywają się zabawy taneczne oraz przyjęcia weselne, pokazy i zebrania strażackie i wiejskie.
W maju 2001r. jednostka została włączona do Krajowego Systemu Ratownictwa Gaśniczego.
Obecnie jednostka liczy 33 członków czynnych, w tym 9 honorowych.
Orkiestra dęta "Echo Gór" przy OSP liczy 33 członków. Obecny skład zarządu: Główka Stanisław - prezes, Marek Szczypka - naczelnik i wiceprezes, Żądło Andrzej - sekretarz, Wcisło Andrzej - skarbnik, Leżański Franciszek - członek.