Znowu spotkaliśmy się w szczytnym celu
Już ubiegłoroczny koncert charytatywny zorganizowany przez społeczność Zespołu Szkół Techniczno - Informatycznych w Mszanie Dolnej, na którym pojawiliśmy się po raz pierwszy jako przedstawiciele marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny, zrobił duże wrażenie. Podziwialiśmy ogromnie zaangażowanie młodzieży szkolnej i całej społeczności tej placówki w to niezwykłe przedsięwzięcie Mamy tutaj na myśli i wspominamy XIII Koncert Noworoczny im. Konrada Nawary i Przegląd Zespołów Muzycznych. Również w tym roku, tradycyjnie już, po szkolnym kolędowaniu przy żłóbku w kościele w Parafii Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej i Mszy świętej sala pod plebanią zapełniła się tymi, którzy chcą dzielić się nie tylko radosną nowiną o Bożym Narodzeniu, ale też swoim sercem.
„Wspominając pomagamy” – tak w skrócie można opisać ideę szkolnego kolędowania, która przypomina Konrada Nawarę z Olszówki – zmarłego absolwenta mszańskiego „Instalu”, ale też połączona jest z akcją charytatywną. W tym roku pieniędzmi zebranymi podczas koncertu do puszek wsparto rehabilitację Przemka Krzysztofiaka, ucznia kl. III TB, poszkodowanego w samochodowym wypadku.
Zaproszenie skierowane do marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny to również sygnał, że szkoła liczy na naszą obecność, a my, choćby w symboliczny sposób, możemy podziękować za całoroczną współpracę. W śpiewaniu i muzykowaniu niezawodnie, zawsze w gotowości mamy rodzinę Kościelniaków ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej "Pod Cyrlom", która nigdy nie odmawia, Nie bez znaczenia jest fakt, że są to również absolwenci szkoły organizującej świąteczne wydarzenie. Praktycznie w każdym ze scenicznych występów mogliśmy się doszukiwać takiego klucza powiązań. To właśnie absolwenci najpopularniejszej w okolicy szkoły średniej zapewnili cały wieczorny program… No może z jednym, małym wyjątkiem… Najpierw wystąpił Hubert Rapciak wraz z zespołem „Zagórzańska Siła”, potem na scenie pojawił się pierwszy, niemal historyczny skład zespołu INSTAL BAND, którego członkowie już tworzą własne muzyczne historie. Nas osobiście pozytywnie zaskoczył rabczański akcent, w osobie Edwarda Handzla – Janosika z Rabki oraz Orkiestry Dętej z przesłodkim najmłodszym grajkiem, Adasiem. To muzyczny dowód przenikania się tradycji i kultury, która z Kasinki Małej przez Mszanę ma szansę zaistnieć w Rabce - Zdroju poprzez wykonywane utwory, tworzone przez „naszego” przecież Kazia Lipienia!
Na finał koncertu wystąpił również obecny skład INSTAL BANDu, działający po kierunkiem Andrzeja Głowy. Wszyscy artyści otrzymali pamiątkowe statuetki, a o poczęstunek dla gości i artystów zadbały panie z KG Paradne Gosposie oraz Stowarzyszenia dla Rozwoju Gminy Niedźwiedź, a także sponsorzy Zakład Mięsny „Napora”, Piekarnia „Jan i Bożena Potaczek” i Gorczański Dworek. Kto pnie spróbował zupy dyniowej niech żałuje! Przepychota!
Ten świąteczny koncert już od kilku lat stanowi okazję do wręczenia najwyższego odznaczenia przyznawanego przez Kapitułę Zespołu Szkół Techniczno – Informatycznych w Mszanie Dolnej – Lilii św. Antoniego. I to był dla przedstawicieli Zagórzańskich Dziedzin najbardziej wzruszający moment całego wydarzenia – to zaszczytne wyróżnienie trafiło bowiem do trzech kreatorów tej marki lokalnej. Za propagowanie zagórzańskiej kultury wśród społeczności szkolnej, wspieranie szkolnych inicjatyw i przyjaźń, dzięki której tożsamość szkoły zyskuje nowy wymiar nagrodzono rodzinną kapelę Kościelnioków, Agnieszkę Józefiak-Lewandowską i Magdalenę Polańską. Bardzo dziękujemy za to wyróżnienie!
Tak oto skończyła się kolejna muzyczna przygoda, która buduje szkolną tożsamość, mając w pamięci tych, którą ją tworzyli i nie zapominając o tych, którzy potrzebują pomocy… To koncert, na którym warto być!
Kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin