z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Rewizyta skrawkowych seniorów w Zagórzańskich Dziedzinach

01/07/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 1219 razy
W listopadzie ubiegłego roku grupa zagórzańskich seniorów, na zaproszenie Stowarzyszenia Skrawek Nieba w Łosiu, odwiedziła Beskid Niski. Wówczas nasi emerycie wzięli udział w warsztatach artystycznych z tworzenia koronki klockowej, zwiedzili Zagrodę Maziarską w Łosiu i integrowali się podczas zabawy andrzejkowej z seniorami z Ropicy Polskiej.

W czerwcu b.r. przyszedł czas na rewizytę, podczas której to Zagórzanie pokazywali swoje dziedzictwo mieszkańcom Ziemi Gorlickiej. Wprowadzeniem do aktywnego dnia była wycieczka skrojona na miarę możliwości seniorów. W Ośrodku Edukacyjnym Gorczańskiego Parku Narodowego przyrodę Gorców przybliżył im film promujący florę i faunę objętą parkową ochroną. Następnie, podążając za wskazaniami lektora z audioprzewodnika, każdy w swoim tempie przeszedł szlakiem turystycznym rozpoczynającym się w dolinie potoku, a prowadzącym przez różne środowiska przyrodnicze: buczynę karpacką, górnoreglowy bór świerkowy i polany reglowe na najwyższy szczyt Gorców – Turbacz! Pokonanie w dość krótkim czasie tak wymagającego odcinka możliwe było dzięki ekspozycji przyrodniczej urządzonej w XVIII- wiecznych piwnicach oficyny dworskiej Hrabiów Wodzickich w Porębie Wielkiej.

Po takiej zaprawie, w dobrych nastrojach, nasi goście udali się do Młodzieżowego Ośrodka Rekolekcyjno – Rekreacyjnego na Śnieżnicy w Kasinie Wielkiej. Tam, po krótkiej regeneracji podczas obiadu oraz wizycie w kaplicy Ośrodka, udali się na spacer do górnej stacji Kasina Ski &Bike Park aby stamtąd zobaczyć Beskid Wyspowy. Po drodze zbierali zioła i kwiaty, wszak zaplanowane w ramach spotkania integracyjno – muzyczno - tanecznego „Święto ziół”, które zbiegło się z imieninami Jana, postanowili  uczcić wijąc wonne i barwne wianki. Ileż przy tym było radości i zabawy! Podsycała ją muzyczna atmosfera, którą wprowadziła rodzinna kapela Kościelnioków ze Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom. Rodzeństwo z Olszówki na Śnieżnicę dotarło wcześniej niż miały się rozpocząć warsztaty taneczno – muzyczne „Pieca zadym nie troncojcie”. Czas, jaki pozostał im do zajęć, wykorzystali na krótki koncert. Po takim wstępie nikogo nie trzeba było przekonywać do wspólnej zabawy podczas nauki kroków i śpiewu do zagórzańskiego „Konia”. Tworzenie własnej przyśpiewki to zawsze jest dobra zabawa; tym razem wygrała sytuacyjna zwrotka, w której swoją autentyczną przygodę opisała uśmiechnięta od ucha do ucha uczestniczka wizyty: „Zanim my na górę weszły, odpadły mi dwie podeszwy! Jak ja wrócę, o mój Boże? Niech mi jaki chłop pomoże!”. Zaznaczyć trzeba, że te odpadające podeszwy nie przeszkodziły jej ani w spacerze, ani w tańcu!

Skrawkowi seniorzy z zaciekawieniem wysłuchali również prelekcji na temat kultury Górali Zagórzańskich, a wizytę zakończyli pod wieczór, posilając się przed powrotną drogą przy dźwiękach zagórzańskich melodii. Przed wyjazdem zdążyli jeszcze zrobić wpisy w Kronice Zagórzańskich Dziedzin: „Dziękujemy za cudowny czas w naturze, w zieleni, wśród wspaniałych ludzi i pod pięknym błękitem nieba…”.

Ta miła wizyta zorganizowana została w ramach projektu „Aktywny i kreatywny senior” realizowanego przez Stowarzyszenia Skrawek Nieba w Łosiu. Wzięli w niej udział uczestnicy kreatywnych warsztatów prowadzonych w Skrawku Nieba Agroturystyce, Klubu Seniora działającego przy Ośrodku Kultury Gminy Gorlice Filii w Ropicy Polskiej oraz Klubu Senior + Bystra z Gminy Gorlice.

Zadanie jest realizowane przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Magda Polańska