z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Zagórzańska Msza w Niedzielę Trójcy Świętej

04/06/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 655 razy
W niedzielę, 26 maja 2024 r., do zabytkowego kościółka p.w. św. Marii Magdaleny w Kasinie Wielkiej zawitała spora grupa z Łętowego.

Tak zespół „Folkowe Łętowe” zaznaczył swoją obecność podczas zagórzańskiej Eucharystii, która w ostatnią niedzielę maja do Kasiny Wielkiej przyciągnęła również w swoje progi gości z odległych stron. Symbolicznie kończyliśmy majowe granie, co zaakcentował również w swoim repertuarze zespół, a dla naszych gości z Kurpii Zielonych był to ostatni dzień wizyty studyjnej. Co więcej, warto podkreślić, że grupa z LGD „Kurpsie Razem” specjalnie przełożyła swój przyjazd, dostosowując termin pobytu tam, gdzie Beskid Wyspowy wita się z Gorcami, by uczestniczyć w Zagórzańskiej Mszy św. Zebranych w świątyni przywitał w Niedzielę Trójcy Świętej proboszcz, Wiesław Maciaszek. Pięknie prezentowały się zagórzańskie stroje; a warto dodać, że Kurpie Zielone słyną z równie pięknych okryć. Jednak w tym przypadku zwracała uwagę melodia znanych pieśni, akcenty i gwarowe określenia, które szybko wychwycili uczestnicy wizyty studyjnej. „Folkowe Łętowe” nie poprzestało na wykonaniu pieśni tylko w kościele. Jak zwyczajowo przyjęto – ciąg dalszy nastąpił na placu przed kościołem. Tam mogliśmy obserwować jak zespół podzielony na dwie grupy, męską i żeńską, wygrywa i wyśpiewuje kolejne utwory. Dodatkową atrakcją były również nasze zagórzańskie stoiska, które wyjątkowo i „na wszelki wypadek” szukały schronienia pod dziedzinnym namiotem… Obawialiśmy się deszczu patrząc na kłębiące się na horyzoncie granatowe chmury! Tym razem na okolicznościowym kiermaszu produktów lokalnych pojawiły się różnego rodzaju serki gorczańskie od Moniki Kubik: wędzone, białe z różnymi dodatkami, krojone i zalane oliwą, a nawet bryndza! Po sąsiedzku „Sznurkowe Perełki” – Basia i Asia były przygotowane, by spieszyć z ratunkiem dla tych, którzy mieli braki w prezentach na obchody Dnia Matki. Widzieliście ich piękne, sznurkowe kwiaty? Poza tym nie zabrakło również innych propozycji, zarówno dla modnych fashionistek i małych smyków… A na ochłodę i na deser - dla wszystkich - lody! Najlepsze smaki - wiadomo, sprawdzone, od Maćka Komenzy vel Lody i Spółka.

Nie zabrakło wspólnej pamiątkowej fotografii, razem z gośćmi, którzy po Mszy wracali do swoich stron. Można powiedzieć, że nad niedzielną uroczystością czuwały niebiosa, bo z zegarkową precyzją, dopiero po zakończeniu uroczystości zaczęło padać…

Tym, którym nie spasował termin majowej Eucharystii, przypominamy, że kolejnym razem widzimy się w Kasinie Wielkiej 30 czerwca, również o godz. 14:00. Zapraszamy!

Partnerzy Zagórzańskich Dziedzin