z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, iż począwszy od dnia 7 maja 2024 r. biuro ewidencji ludności czynne w godzinach od 730 do 1400. Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Czas wyciszenia i przygotowania

28/02/2024, dodał: Magda Polańska czytano: 609 razy
Jak odmienne od siebie mogą być Zagórzańskie Msze święte przekonaliśmy się w minioną niedzielę, kiedy to spotkaliśmy się po raz kolejny w Lubomierzu.

Styczniowy gwar i radość ze spotkania zagórzańskiej rodziny ustąpił miejsca refleksji na czas Wielkiego Postu. Już od samego początku Eucharystii jej uczestnicy wyczuli zmianę, a raczej ją usłyszeli, bo pięknym utworem „Uwielbienie” kapela Kościelnioki dała dowód wyciszenia przygotowującego do przeżywania tajemnicy Wielkiej Nocy. W poszerzonym specjalnie na ten utwór składzie wygrywana na smyczkach melodia wprowadziła obecnych w zadumę i zachwyt. Taki nastrój stanowił doskonałe tło do rozważań, które przedstawił o. Maciej Kustroń, lubomierski gazda. W swojej homilii odniósł się do uwielbienia krzyża i skupionej wokół niego uwagi, szczególnie w obecnych czasach. Przypomniał  o nim również w kontekście kultywowania tradycji Regionu Zagórzańskiego. Symboliczny wymiar miała historia związana w wyborem odpowiedniego kierunku oraz trzymania się wyznaczonego sobie celu. Zatem, kto w niedzielę, 25 lutego, wyznaczył sobie za celu udział w Zagórzańskiej Mszy św., nie pożałował. Był to bowiem pewien rodzaj rekolekcji; z uwagi na nabożeństwa pasyjne, w których udział biorą mieszkańcy regionu w swoich parafiach, było bardziej kameralnie i spokojnie. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej „Pod Cyrlom” z Olszówki zapewnili zarówno wzniosłą, muzyczną oprawę wydarzenia, jak i filmową relację, a zapadające w pamięć przesłania będzie można jeszcze na spokojnie pogłębić; czas do tego jest odpowiedni. Żegnając uczestników regionalnej Eucharystii proboszcz parafii w Lubomierzu przypomniał, że kolejne spotkanie wypada 31 marca, będzie to świąteczna Niedziela Wielkiej Nocy.

O zbliżających się Świętach Wielkanocnych przypomnieli również kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin, w tym użytkownicy Znaku Promocyjnego Zagórzańskie Dziedziny, zebrani na okolicznościowym kiermaszu produktów lokalnych. Na stoiskach przed kościołem pojawiły się już świąteczne akcenty: palmy wielkanocne i woskowe świeczki z motywami wiosennymi przywieźli ze swojej pasieki Piotr i Monika Woźniakowie, nowe Drzewniane łobrozki, na których widać już tchnienie wiosny, zaprezentowała Józefa Potaczek, a u Pauliny Hanuli z Hafthan Konina pojawiły się nowe wzory... W rozmowach też przewinął się temat przygotowań do Zagórzańskiego Jarmarku Wielkanocnego, o tym jednak niebawem!

Tymczasem przypominamy, że ostatni raz w tym sezonie na Zagórzańskiej Mszy św. spotkamy się w Lubomierzu 31 marca (w Wielkanoc właśnie), jak zwykle o godz. 14:00. Będzie wiosennie i świątecznie, obiecujemy!

Partnerzy Zagórzańskich Dziedzin