z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 13 czerwca 2024 roku do dnia 31 sierpnia 2024 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00 Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wzajemna inspiracja i wymiana doświadczeń podczas wizyty Krzemiennego Kręgu w Zagórzańskich Dziedzinach

06/06/2023, dodał: Magda Polańska czytano: 2025 razy
20 osób reprezentujących organizacje pozarządowe i instytucje z Bałtowa, Ostrowca Świętokrzyskiego i Starachowic, skupione wokół Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania Krzemienny Krąg, w ramach Projektu realizowanego przez Kielecko – Ostrowiecki Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej, przez trzy dni odkrywało Zagórzańskie Dziedziny.

Ich pobyt u Zagórzan zorganizowano tak, aby poznali zaangażowanie Podmiotów Ekonomii Społecznej w proces promocji miejsca przez markę lokalną oraz korzyści wynikające ze współpracy pod wspólnym znakiem słowno – graficznym wyrażającym najważniejsze dla mieszkańców regionu wartości. Program wizyty obejmował prezentację tych produktów, usług i inicjatyw wyróżnionych znakiem jakości zagórzańskiej marki lokalnej, które pozwalają odkrywcom regionu zasmakować, powąchać, usłyszeć, dotknąć i poczuć Zagórzańskie Dziedziny.

A przyznać trzeba, że we wszystkie zadania goście ze świętokrzyskiego angażowali się na całego! Tańcząc, biesiadując, gotując, ćwicząc i spacerując po okolicy dowiedzieli się jak zagórzańskie stowarzyszenia, łącząc siły z samorządami i przedsiębiorcami z regionu, a także aktywizując mieszkańców do współpracy z sektorem Ekonomii Społecznej, tworzą bogatą ofertę miejsca, promują się wzajemnie i na niej zarabiają. Endorfiny mnożyły się z każdym kolejnym punktem programu. Odkrywano Zagórzańskie Dziedziny przemierzając szlak wyznaczony przez najwyższej jakości produkty, usługi i inicjatywy ściśle związane z Regionem Zagórzańskim, wyróżnione Znakiem Promocyjnym Zagórzańskie Dziedziny:

- gościny doświadczyli w JANDA Resort & Conference, korzystając z oferty turystyczno – noclegowej obiektu i poznając sposoby promocji miejsca w nim wykorzystane, żywo zainteresowani zakresem usługi pośrednictwa sprzedaży produktu lokalnego: Punktu sprzedaży produktu lokalnego i Zagórzańskiej księgarenki. W tym miejscu, skupiającym wiele zagórzańskich ofert, spróbowali również „markowych” produktów Wytwórni Mrożonek Małej Gastronomii Smakosz Macieja Komenzy: Smakosz - pierogów mojej mamy z borówkami i Lody i Spółka – lody mleczna borówka z sosem borówkowym;

- podczas Zagórzańskiej biesiady ich podniebienia pieściły potrawy i produkty lokalne dostarczone do jej organizatora – Stowarzyszenia Miłośników Kultury Góralskiej Pod Cyrlom z Olszówki – przez miejscowych rolników, obcowali z zagórzańską kulturą i tradycją ucząc się kroków do „Konia” podczas warsztatów taneczno – muzycznych „Pieca zadym nie troncojcie”;

- rozkoszowali się „Zagórzańskimi smakami”, które przybliżyły im Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich Łętowe; łętowianki pochwaliły się również odtworzonym strojem regionalnym miejscowych góralek i podpowiedziały jak ekonomizować swoje działania przez ich wypożyczanie;

-  poznali sposób na kreatywne i ciekawe połączenie tradycji ze współczesnością oraz aktywnego wypoczynku z edukacją na przykładzie oferty turystycznej w Bazie Szkoleniowo – Wypoczynkowej „Lubogoszcz” w Kasince Małej;

- tak rozsmakowali się w gorczańskich serach (naturalnym, wędzonym i z dodatkami) od Moniki Kubik z Mszany Górnej oraz miodami (wielokwiatowym, mniszkowym i ze spadzi liściastej) z Pasieki u Piotra Woźniaka z Koniny serwowanymi im  w hotelu na śniadania, że zrobili ich spory zapas do swoich domowych spiżarni.

W zakresie zainteresowania skupionych wokół Krzemiennego Kręgu aktywistów znalazła się również działalność Zagórzańskiego Centrum Wolontariatu prowadzonego przez Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość. Przy okazji zobaczyli w jaki sposób Miejska Biblioteka Mszana Dolna wykorzystała środki pozabudżetowe w promocji regionu, a potwierdzenie założeń budowy fundamentów marki lokalnej Zagórzańskie Dziedziny na podwalinach szeroko pojętej kultury ludowej znaleźli w Zagórzańskiej Izbie Regionalnej zwiedzając ekspozycję i słuchając wykładu Prezes PTL Oddział Mszana Dolna. Inspirację do promocji Regionu Zagórzańskiego przez bogatą ofertę parasolowej marki lokalnej dostrzegli również goszcząc w Gorczańskim Parku Narodowym oraz korzystając z usługi „Zagórzańskiego informatora turystycznego”.

Miłą pamiątkę tego międzyregionalnego spotkania były ręcznie malowane przez Józefę Potaczek – malarstwo artystyczne woreczki zawierające „markowe” sery, miody i Zagórzańską galanterię drewnianą z regionalnym zdobnictwem od Drewnianych cudów z Kasinki.

Aby wyjechać spełnionym z tego aktywnego i intensywnego pobytu u Zagórzan zaopatrzono się też w inne pamiątki: sery z gospodarstwa Krystyny Krzysztof z Łętowego oraz elementy strojów regionalnych dostarczonych przez Hafthan Konina.

Wizyta tak wielu specjalistów, osób zajmujących się naprawdę trudnymi tematami, ich poświęcenie i zaangażowanie w pomoc potrzebującym, stała się okazją do rozmów na trudne tematy. W trakcie tych konwersacji zrodziły się pomysły na wykorzystanie aktywności proponowanych przez kreatorów i partnerów Zagórzańskich Dziedzin w pracy z osobami niepełnosprawnymi, wykluczonymi społecznie lub znajdującymi się w szczególnie ciężkiej sytuacji. Zaangażowanie ich w poszczególne działania może być sposobem na ich terapię, integrację, resocjalizację, powrót do życia społecznego lub zwyczajnie, formą ciekawego spędzenia czasu w grupie osób o podobnych zainteresowaniach – podkreślają Zagórzanie.

Magda Polańska