z ostatniej chwili
Biuro ewidencji ludności w dniach 11.10.2023 r. i 12.10.2023 r. będzie czynne w godzinach od 7:30 do 12:00, a w dniu 13.10.2023 r. będzie nieczynne Kasa urzędu czynna: Wtorek: 8:00-12:00 Środa: 13:00-15:00 Czwartek: 8:00-12:00 Wpłaty dokonać można w każdej placówce BS Mszana Dolna – bez prowizji
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Sami Swoi w Lubomierzu

01/12/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 1179 razy
Nie, nie chodzi tutaj o tytułowych bohaterów komedii Sylwestra Chęcińskiego, ale o orkiestrę dętą Sami Swoi z Kasinki Małej – Zagródca, która w Lubomierzu (tym zagórzańskim) ubogaciła listopadową Zagórzańską Mszę św.

Zamówiona przez muzyków intencja wspólnej modlitwy za Ojczyznę pięknie skomponowała się w tym dniu z treścią listu pasterskiego Abp Marka Jędraszewskiego odczytanym  z ambony. Zainicjowaną przez Metropolitę Krakowskiego roczną modlitwę za Ojczyznę podczas sprawowanej we wszystkich parafiach diecezji Mszy św. w każdy czternasty dzień miesiąca intuicyjnie  już w listopadzie podjęli Zagórzanie. Lubomierski proboszcz, O. Marek Kustroń, nawiązał do źródła miłości do Ojczyzny,  które wypływa w sercu każdego Zagórzanina. Podkreślił, że to w domach, rodzinach i społecznościach lokalnych rodzi się patriotyzm i przywiązanie do miejsca, któremu na imię Polska.

Melodia na wejście oraz dźwięki muzycznej modlitwy „Boże, coś Polskę” na zakończenie Eucharystii, a potem koncert pieśni patriotycznych spięły muzyczną klamrą zagórzańskie wydarzenie.

Po Mszy św., już na luzie, oddano się rozmowom na temat zbliżających się Świat Bożego Narodzenia. Przyczynkiem do podjęcia tematu były produkty lokalne zgromadzone na okolicznościowym kiermaszu, puszczające oko do swoich nowych właścicieli. A tym przymilały się przepiękne pierniczki – dzieło niezwykle zdolnych rąk Małgorzaty Suder z Kasinki Małej.  Miody z Pasieki od Piotra Woźniaka z Koniny nęciły złotą barwą i zapowiedzią słodkiego smaku, a wzrok na stoisko przyciągały świąteczny anturaż. Misterne gwiazdy i gwiazdeczki, aniołki i dekoracje przeznaczone na bożonarodzeniowy stół lub choinkę zaprezentowały Sznurkowe Perełki. Pomoc w skompletowaniu stroju ludowego zaoferowała firma Hafthan Konina. Uroku wydarzeniu dodała obecność Śwarnych (nie tylko z nazwy) Babek z KGW Łętowe.

Mamy dla Was dzisiaj bardzo ważną informację – podkreślają kreatorzy Zagórzańskich Dziedzin. W grudniu wyjątkowo spotykamy się na Zagórzańskiej Mszy św. w poniedziałek, 26 grudnia, ponieważ w ostatnią niedzielę tego miesiąca wypada Boże Narodzenie. Zgodnie z zagórzańską tradycją pierwszy dzień świąt należał do rodziny, nie wychodziło się wówczas z domu, a „kolędowanie” rozpoczynało się w św. Szczepana. Szanując ten zwyczaj naszą Eucharystię w regionalnej oprawie przenieśliśmy właśnie na drugi dzień świąt. Godzina i miejsce – 14:00, kościół parafialny w Lubomierzu – pozostają bez zmian. Zdradzimy Wam w sekrecie, że oprawę wydarzenia zapewnią nam gospodarze – Związek Podhalan Oddział w Lubomierzu. Będzie pięknie, obiecujemy i zapraszamy! – dodają Zagórzanie.

Magda Polańska