z ostatniej chwili
UWAGA !!! Od 1 paździenika zmiana godzin pracy urzędu, PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA 7:30 - 15:30, CZWARTEK 10:00 - 18:00, PIĄTEK 7:00 - 15:00 W związku ze zmianą godzin otwarcia Urzędu zmianie ulegają godziny funkcjonowania KASY URZĘDU: WTOREK 8.00-12.00, ŚRODA 13.00-15.00, CZWARTEK 10.00-14.00 SPRAWY ZWIĄZANE Z EWIDENCJĄ LUDNOŚCI ORAZ Z DOWODAMI OSOBISTYMI ZAŁATWIANE SĄ W GODZINACH: PONIEDZIAŁEK, WTOREK, ŚRODA – OD 7:30 DO 15:00 CZWARTEK – OD 10:00 DO 17:30 PIĄTEK – OD 7:00 DO 14:30
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Świętokrzyskie wychwalali, a Zagórzan spamiętali….

18/10/2022, dodał: Magda Polańska czytano: 2473 razy
Dwa dni. Tylko tyle i aż tyle. Dwa dni wystarczyły, aby mieszkańcy Świętokrzyskiego przekonali się jak „smakują” Zagórzańskie Dziedziny.

Choć to, co zobaczyli i czego doświadczyli podczas wizyty studyjnej zorganizowanej przez Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach to zaledwie przedsmak oferty zagórzańskiej marki lokalnej, to te dwa intensywne, wypełnione po brzegi dni skutecznie rozbudziły apetyty gości Zagórzan na dużo więcej…

A mowa tu nie tylko o rozsławionych już daniach kuchni zagórzańskiej wpisanych na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych, choć i te, ugotowane wspólnie przez uczestników wizyty studyjnej i Śwarne Babki z Koła Gospodyń Wiejskich Łętowe, znikały z talerzy w momencie. W potrawach lokalnych mieszkańcy Świętokrzyskiego rozsmakowali się już wcześniej, podczas Zagórzańskiej Biesiady zorganizowanej przez Stowarzyszenie Miłośników Kultury Góralskiej "Pod Cyrlom" z Olszówki. A tej towarzyszył śpiew i muzyka oraz warsztaty tańca regionalnego „Piaca zadym nie troncojcie”. Gościom Zagórzan tak spodobała się ta aktywność, że z ochotą wyśpiewywali przed kapelą ułożone przez siebie przyśpiewki do zagórzańskiego „Konia”. Już pierwszego dnia trafnie podsumowali porozumienie obydwu grup:
„Hej z Ośrodka przyjechali, pili, jedli i klaskali,
Świętokrzyskie wychwalali, a Zagórzan spamiętali”.

Po tak intensywnym „wstępie” odprężono się podczas warsztatów „Zrelaksowany Zagórzanin” (Studio Ruchu).

Zgodnie z założeniami zagórzańskiej marki lokalnej, odwiedzający region mogą sobie własnoręcznie wykonać pamiątkę z pobytu w tym miejscu. I tym razem nie zabrakło takiej aktywności – w ramach warsztatów „Zagórzańskie malowanie” (Józefa Potaczek) w roślinne motywy zdobiono poszewkę na poduszkę. Wielu spośród uczestników zajęć ze zdziwieniem odkryło w sobie artystyczne talenty…

Wizyta w Zagórzańskim Centrum Wolontariatu (Stowarzyszenie Kierunek Przyszłość) stała się inspiracją do zainicjowania międzypokoleniowej współpracy i podejmowania wolontariatu w lokalnych społecznościach. Była to też okazja do podziwiania nowego budynku Miejskiej Biblioteki w Mszanie Dolnej.

Doskonałym podsumowaniem tego, co o Zagórzańskich Dziedzinach dowiedzieli się skupieni wokół Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach był wykład Teofili Latoś, Prezes Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział Mszana Dolna, na temat stroju, gwary, tradycji i kultury regionu. Słuchano go z uwagą, dopytywano szczegóły, a zakończono… śpiewająco!

Wizytującym w Zagórzańskich Dziedzinach stworzono również okazję do zaopatrzenia się w produkty lokalne.

Ramy wizyty wyznaczyły odwiedziny w Punkcie Sprzedaży Produktu Lokalnego i Zagórzańskiej księgarence w Centrum Edukacji i Rozwoju "eMKa"  w Kasince Małej oraz w Autorskiej Galerii Sztuki Stanisława Dobrowolskiego HOŁD KARPATOM w Kasinie Wielkiej.

Mapę atrakcji, począwszy od obiektu, który udzielił mieszkańcom Świętokrzyskiego gościny -  JANDA Resort & Conference w Mszanie Dolnej – wyznaczyły produkty, usługi i inicjatywy ze Znakiem Promocyjnym ZAGÓRZAŃSKIE DZIEDZINY. Uzupełniły ją warsztaty z bogatej oferty tworzonej w ramach lokalnego partnerstwa.

Zachowane w sercach i pod powiekami obrazy utrwalono podczas spaceru na wzgórze królujące nad stolicą Zagórzan.

Niby to tylko dwa dni, a nawiązały się znajomości, zrodziła się współpraca, mamy wspólne plany na przyszłość - wizytę podsumowują Zagórzanie. Podzieliliśmy się doświadczeniami, wsłuchaliśmy się w historie życia świętokrzyskich rolników, sołtysów, radnych, społeczników, animatorów kultury i pracowników CDR-u. Zafascynowani ich osobowościami i pomysłami chętnie pokazywaliśmy to, z czego my jesteśmy dumni. To rokujące na wspólne działania doświadczenie z radością przypieczętowaliśmy zagórzańskimi skarbami zamkniętymi w drewnianej skrzyni, którymi obdarowaliśmy naszych gości, aby o nas pamiętali (zgodnie z tym co obiecywali w przyśpiewce) i rozkoszowali się u siebie smakiem i aromatem Zagórzańskich Dziedzin, wspominając jednocześnie to, czego u nas doświadczyli. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych odwiedzin, ale nie ukrywamy, że i my mamy plany pojechać tam, dokąd zaprosili nas uczestnicy wizyty studyjnej…

W organizację wizyty zaangażowani byli również: Monika i Piotr Woźniak - Pasieka u Piotra Woźniaka z Koniny; Monika Kubik; Małgorzata Suder; Hafthan Konina; Krystyna Krzysztof; Drewniane cuda z Kasinki.

Wyjazd studyjny „Przedstawienie sposobu kreowania marki lokalnej jako narzędzia promocji regionu na przykładzie „Zagórzańskich Dziedzin” zorganizowany na zlecenie Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa rolniczego w Modliszewicach współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Magda Polańska