Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A

Aktualności


Wykład otwarty z historii Mszany Dolnej

19/11/2021, dodał: Maciej Liberda czytano: 90 razy
Oddział Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w Mszanie Dolnej zaprasza na wykład Michała Wójcika pt. „W przededniu wybuchu Wielkiej Wojny. Mszana Dolna w 1914 roku”, który odbędzie się 24 listopada 2021 r. o godzinie 15:00 w sali obrad Urzędu Miasta w Mszanie Dolnej.

Jak piszą organizatorzy: Chcemy przedstawić Państwu skrót wiadomości na temat Mszany Dolnej w przededniu wybuchu Wielkiej Wojny. Rzadko rozmawiamy o Mszanie Dolnej przed pierwszą wojną światową, gdy stolicą był jeszcze Wiedeń a władcą „Cysorz”. Tymczasem we wrześniu 1914 roku Mszana Dolna stała się ważnym miejscem na mapie powstawania Legionów Polskich. To tutaj został rozwiązany Legion Wschodni oraz zaprzysiężony 3. Pułk Piechoty, który stał się bazą dla II Brygady Legionów. Okazją do spotkania jest niedawna 103. rocznicą odzyskania Niepodległości oraz nadchodząca rocznica bitwy pod Limanową.

Michał Wójcik - ekonomista, polonista oraz historyk-regionalista. Autor projektu "Mszana Dolna na starych fotografiach". Wiceprezes Towarzystwa Polsko-Austriackiego. Członek stowarzyszeń: PTL i "Podgórze.pl". Autor artykułów poświęconych historii Mszany Dolnej. Obecnie pracuje nad monografią dziejów Mszany Dolnej w dobie galicyjskiej oraz opracowaniem historii sportu w naszym mieście.

Po wykładzie odbędzie się spotkanie członków PTL.