„Granice mojego języka wyznaczają granice mojego świata” - Dzień Języka Ojczystego w Zespole Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej
![](/img/news/4412_1.jpg)
Zginą naszej pozbawione opieki”
Wszyscy, którym leży na sercu kultura języka ojczystego oraz promowanie etyki mówienia wiedzą, że 21 lutego cały świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Ustanowiono go: „dla podkreślenia bogactwa różnorodności językowej świata, a także w celu zwrócenia uwagi na liczbę języków zagrożonych i ginących”.
W tym roku, z inicjatywy nauczycielek języka polskiego – Małgorzaty Łabuz i Eweliny Płachczyńskiej - Struś do akcji przyłączyli się uczniowie Zespołu Szkoły i Przedszkola w Mszanie Górnej.
Podczas okolicznościowego apelu zaprezentowano kilka faktów z historii naszego języka ojczystego. Zwrócono również uwagę na sposób wysławiania się oraz nakłaniano do zastanowienia się nad poprawnością językową. W przygotowanym wystąpieniu uczniowie podkreślali, że współczesny język polski jest narażony na wiele niebezpieczeństw. Bardzo niepokojącymi zjawiskami są między innymi: postępująca wulgaryzacja języka, skłonność do nadużywania modnych słów, zbędne zapożyczenia z języków obcych, które wypierają wyrazy rodzime, a także skracanie dłuższych wyrazów najczęściej do dwóch sylab.
Prowadzący zachęcali także do zainteresowania się kampanią promującą polszczyznę - „Język polski jest ą-ę”, która skupia się na zjawisku ubożenia polskiej pisowni spowodowanym komunikacją elektroniczną – zanikaniu polskich znaków diakrytycznych. Zaapelowano, by nie kaleczyć polszczyzny, ale docenić to jak piękny i bogaty jest nasz język ojczysty. Najłatwiej można przekonać się o tym, czytając polską literaturę, dlatego w tym dniu chętni uczniowie wcielili się również w wybrane postacie literackie. Można też było zostać Mistrzem Wymowy i spróbować swoich sił w odczytywaniu łamańców językowych.
Mamy nadzieję, że wszyscy zapamiętają tę nietypową lekcję i będą pielęgnować, szanować język rodzimy nie tylko od święta, ale także na co dzień – podsumowują koordynatorki szkolnej akcji.
red. Małgorzata Łabuz
fot. Teresa Trybus