z ostatniej chwili
Uprzejmie informuję, że od dnia 21 czerwca 2021 roku do dnia 31 sierpnia 2021 roku Urząd Gminy Mszana Dolna będzie czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej Rozumiem
Powiększ: A A A
A A A A A
Biuletyn informacji publicznejSzczepieniaNarodowy spis powszechnytransmisjadostępnośćkoronawirusrodoJak zatwić sprawęSprawdź kto i gdzie odśnieżaOgłoszenia WójtaPlan zagospodarowania przestrzennego - interaktywna mapaProfil zaufanyinterpelacjeostrzezenia meteoJustyna Kowalczykgmina w obiektywie.htmlGaleria zdjęćznpOdkryj Beskid WyspowyObrona cywilnae-urzadkanalizacjadeklaracjainformacje-do-banerow/datacje-z-budzetu-panstwarfilFundusz Dróg Samorządowychjakości powietrzaEkointerwencjaProgram Czyste Powietrze

Przymusowe leczenie


Zgodnie z art. 24 Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, osobę nadużywającą alkoholu można skierować na badania przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego tylko wtedy jeśli osoba ta:
- powoduje rozkład życia rodzinnego,
- demoralizuje małoletnich,
- uchylają się od pracy,
- systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny.
Jednocześnie wymienione wyżej przesłanki (jeśli choć jedna z nich jest spełniona) dają możliwość podjęcia czynności zmierzających do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
Oczywiście osoba uzależniona od alkoholu leczeniu takiemu może poddać się dobrowolnie i jest ono bezpłatne co gwarantuje art. 21 ust. 3 ustawy.
O zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, w postępowaniu nieprocesowym. (art. 26 ust. 2 ustawy).
Zgodnie z art. 26 ust. 3 ustawy, sąd wszczyna postępowanie na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora w związku z czym, osoby najbliższe mogą składać wnioski o przymusowe leczenie osób uzależnionych od alkoholu do jednej z tych dwóch instytucji, które na mocy wspomnianego art. zbierają dokumentację w tej sprawie.

Inaczej sprawy się mają jeśli osoba uzależniona jest od środków odurzających lub substancji psychotropowych. W tym przypadku postępowanie w stosunku do osób uzależnionych reguluje Ustawa o przeciwdziałaniu narkomanii. Zgodnie z nią przymusowo można leczyć tylko osobę niepełnoletnią o czym mówi art. 30 ust. 1 "Na wniosek przedstawiciela ustawowego, krewnych w linii prostej, rodzeństwa lub faktycznego opiekuna albo z urzędu sąd rodzinny może skierować niepełnoletnią osobę uzależnioną na przymusowe leczenie i rehabilitację". Osoba dorosła leczeniu takiemu może poddać się jedynie dobrowolnie.